Vyznávám, že jsem členem grantové komise pražského magistrátu pro oblast klasické hudby. Je to pro mě ohromně zajímavá zkušenost. Došel jsem k názoru, že by bylo nanejvýš žádoucí systém a kritéria hodnocení revidovat. Jsem rád, že v Praze, která je štědrým donátorem kultury, se objevuje vůle s tím něco podstatného dělat. Praha zdá se hodlá zvolit diskutabilní směřování. V loňském roce jsem se tak poprvé setkal s pro mě nejasným pojmem „excelence v oblasti kultury a umění“ a přemýšlením, jak celý dotační systém předělat ku prospěchu kvality. (Excellentia – převaha, priorita.) „Excelence je oblastí kulturní a umělecké hodnoty a je nezávislá na hodnotě komerční. Důraz je proto kladen na uměleckou kvalitu posuzovanou vůči standardům daného oboru. V tomto ohledu se excelentní projekty mohou trvale zařadit do naší kultury a budou ovlivňovat i další generace.“ Praha prostě začíná zvažovat, jestli stamiliony, kterými podporuje kulturu, jsou investovány dobře a skutečně zvyšují kvalitu, jakkoliv se může diskutovat i o jejím obsahu. Je to hodně komplikované téma a budeme se mu tento rok ještě věnovat. Nicméně je v předehře dobré připomenout, že „excelence v umění“ je pojem ošidný a krajně subjektivní. Čím expertnější bude expertní komise, tím více bude ďáblík ukryt v detailech. V praxi to může pak vést k absurdním otázkám, zdali jsou dostatečně excelentní dětské sbory, důležité projekty, které přinášejí hudbu na neexcelentní úrovni do domovů seniorů, jestli má Praha podporovat amatérské orchestry, když o peníze žádají profesionální orchestry a komorní formace, u nichž je excelence nesporná, má-li spojit svůj kredit s komerčními „operními besídkami“ vysoké mezinárodní úrovně atd., atp. Někdy mám dokonce pocit, že je to vis maior…
Příteli Talichu, posílám vám koberec!
Minule (https://www.polyharmonie.cz/drahy-vasiku-drahy-priteli-talise/) jsme z nové knihy muzikologa Milana Kuny věnované dopisům adresovaným Václavu Talichovi (1883–1961) vybírali některé od Josefa Suka a Bohuslava…
Od vinylu k cédéčkám a zpět
Není účelem těchto řádků polemizovat s pozitivními či negativními názory na hudební nosiče, na jejich preferenci vedle živých provedení – od…
Enšpíglova šibalství i slzy
Garmisch, 31. července 1914: „Milá paní Hofmannsthalová! Dostal jsem od Huga lístek na rozloučenou, pochopitelně mě velice rozrušil. Kam Hugo narukoval?…
Vzpomínka na mistra nenápadného řemesla
Dne 20. března 2014 zemřel profesor konzervatoře Jana Deyla a střední školy pro zrakově postižené v Praze, ladič Ján Melicher. Po celý život…
Drahý Vašíku! / Drahý příteli Tališe!
Vybíráme z nové knihy muzikologa Milana Kuny „Přátelé a hudebníci Václavu Talichovi“, ve které velkému českému dirigentovi píše přes 100 osobností českého…
Milí přátelé Polyharmonie
Všechny Vás ze srdce zdravím. Se zvykem stavět o Vánocích jesličky je neodmyslitelně spojen sv. František z Assisi. Právě on byl v roce…
Nezapomeňme
Před rokem zastřelil masový vrah David Kozák na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze čtrnáct nevinných lidí. Byla mezi nimi i moje…
Přátelé a hudebníci Václavu Talichovi
V nové edici dopisů Václavu Talichovi nahlédnete do myšlenek, vyznání a sdělení, která velkému českému dirigentovi adresovali skladatelé Josef Suk, Bohuslav Martinů,…
1., 2., 3.
Posedlost žebříčky ovládá i klasickou hudbu. Odborníci, lidé znalí hudby, laici, novináři rádi spekulují nebo s vážností své role ve společnosti, ve…
Aristokratický i laskavý Václav Neumann
… Býval ikonou České filharmonie, dnes je téměř zapomenut. 29. září 1920, Praha – 2. září 1995, Vídeň Bylo to v roce 1964…
„Než oči oslepnou či klesne hlava, má žít můj verš…“ William Shakespeare, Sonet č. 18
Básníkův verš žil mnohem déle, než jeho autor doufal, žije dodnes a jistě bude žít i po nás. Když si připomínáme čtyři…
686 slov
Letošní Rok české hudby všeobjímá Bedřich Smetana, jenž odsunul celou naši hudební historii do pozadí. Několik koncertních projektů, živé operní…