V červnu tohoto roku jsem na setkání ZUŠ Open s médii nahlédl do poslání charitativního projektu Patron dětí, který jsem neznal. Bylo to pro mě natolik oslovující, že jsem se rozhodl nabídnout příběh pozoruhodné nadace veřejnosti a požádat čtenáře o podporu této skvělé nadace. Otázky zodpověděla Edita Mrkousová, výkonná ředitelka Patrona dětí.
Zdroj: Patron dětí.
Zaujalo mě spojení ZUŠ Open a charitativního projektu Patron dětí. Možná bych to měl čekat, ale příjemně mě to překvapilo. Chtěl bych hudební obci projekt představit a objasnit smysl jeho existence. Na webu čtu, že vaším posláním je „pomáhat zdravotně a sociálně znevýhodněným dětem“. Takže se nabízí první otázka – kdo nadaci založil, kdy a proč vznikla a kdo nebo co je Patron dětí?
Projekt Patron dětí založila v roce 2017 Nadace Sirius, která chtěla rozšířit své dosavadní aktivity o přímou pomoc konkrétním dětem. Patron dětí vznikl tedy jako projekt, který pomáhá formou sbírkových příběhů rodinám se sociálně a zdravotně znevýhodněnými dětmi.
Avšak nejen to. V souladu se svým zaměřením podporovat rozvoj a vzdělání dětí klademe stále silnější důraz na pomoc dětem s vášní – to je těm, pro které jsou umění, sport, věda či třeba jazyky zálibami, kterým se chtějí věnovat opravdu intenzivně. A právě zde může hrát velkou roli propojení s Nadačním fondem Magdaleny Kožené, festivalem ZUŠ Open nebo i samotnými základními uměleckými školami po celé České republice. Společně můžeme razit heslo letošního festivalu „ZUŠlechťovat uměním“ mnohem lépe. Společně můžeme zajistit nejen to, aby rodiče mohli zaplatit školné všem svým dětem, ale také, aby tyto děti mohly navštěvovat více oborů nebo mohly mít doma vlastní nástroj. Velkou měrou nám k tomu ale mohou přispět i čtenáři Polyharmonie, jestliže se na příběhy na naše webu www.patrondeti.cz podívají a budou je sdílet mezi své přátele například na sociálních sítích, e-mailem, nebo, pokud mohou, sami přispějí.
Edita Mrkousová.
Má Patron dětí etický kodex?
Ano, samozřejmě, je zveřejněný jak na našem webu, tak i na webu Nadace Sirius. Obsahuje desatero zásad a principů, kterými se v naší činnosti řídíme. V souladu s nimi věnujeme maximální úsilí na prověření opravdové potřebnosti pomoci pro každé konkrétní dítě a v maximální možné míře chráníme peníze našich dárců. Všechny žádosti jsou proto pečlivě prověřovány v oddělení risku. Zásadní je pro nás rovněž transparentnost, a to hned v několika směrech. Peníze neposíláme rodinám, avšak hradíme za ně přímo sužby nebo pro ně nakupujeme věcné dary. Protože provozní náklady Patrona dětí jsou plně hrazeny zakladatelkou Nadací Sirius, jde na pomoc znevýhodněným dětem 100 procent vybrané částky. Každý rok procházíme velmi přísným auditem a výsledky pak zveřejňujeme ve výročních zprávách. Veřejná sbírka je pak kontrolovaná Magistrátem hlavního města Prahy. Můžeme se pochlubit tím, že každým rokem procházíme všemi kontrolami bez výhrad.
Kdo vás může žádat o pomoc a jaká jsou kritéria?
O pomoc může pro své dítě, které ještě není plnoleté, žádat každý, kdo ji skutečně potřebuje. Pro podání žádosti si rodič musí najít Patrona, tj, osobu, která potvrdí, že dítě opravdu pomoc potřebuje. Patronem může být například učitel ze ZUŠ nebo ZŠ, SŠ, sportovní trenér, sociální pracovník, lékař… Prostě někdo, kdo dítě velmi dobře zná. Poté je třeba vyplnit žádost na adrese https://patrondeti.cz/zadost. Rodič vyplňuje svou část a Patron dětí také svou – nezáleží na tom, v jakém pořadí. Obě části jsou velmi jednoduché a rychlé. Základním kritériem je ale určitě pravda.
Každé dítě a rodina asi musí projít „lustrací“, což je pochopitelné. Není to však pro ně diskomfortní?
Nemyslím si, že jde o lustraci, ale žádosti skutečně prověřujeme velmi pečlivě. Prověřujeme jak žadatele, tak patrona i dodavatele pomoci. Překážkou v pomoci obecně nejsou insolvence ani exekuce. Podstatné je pro nás to, že dítě opravdu potřebuje pomoci. Právě to, že u nás pracuje profesionální risk management posiluje naši důvěryhodnost, a to nejen z pohledu dárců, ale také žádajících rodin. Ty totiž vědí, že, pokud je jejich žádost oprávněná, uděláme pro ně a pro jejich děti maximum.
Pomáháte i ukrajinským dětem žijícím v naší zemi?
Ano, ukrajinským dětem, které mají platné vízum a jsou v naší zemi legálně, pomáháme úplně stejně jako dětem českým.
Kolika dětem už Patron dětí pomohl a kolik dětí na pomoc čeká?
Projekt Patron dětí pomohl za dobu své existence splnit již více než 20 700 dětských příběhů. Pravidelně si o pomoc měsíčně požádá zhruba 400 dětí. Každý den na webu zveřejňujeme nové příběhy a jiné zase plníme.
Každá nadace shromažďuje pro naplňování svých cílů finance. S jakým objemem peněz operujete a kdo vás podporuje?
Patron dětí je crowfundingový projekt, v jehož rámci jednotlivci přispívají často malými částkami na naplnění vypsaných potřeb dětí v konkrétních příbězích. Průměrný dar je 500 Kč ale nezřídka se příběhy naplňují po stovkách. Pokud se ptáte na objem peněz, kterým disponujeme, je to přesně ten, kterým nám dárci aktuálně přispějí na jednotlivé sbírkové příběhy na našem webu nebo na transparentní účet. Ten slouží lidem, pro které je číst si o často nelehkých dětských osudech psychicky náročné nebo na to prostě nemají čas. Konkrétní částka se pohybuje kolem jednoho milionu korun měsíčně.
Jednou z vašich empatických cest je hudba. Je to více pomoc se školným nebo pomoc s obstaráním nástrojů, které jsou drahé a jak si může dítě splnit sen a vlastnit housle, violoncello, flétnu, klarinet, trubku…?
Nejen hudba, ale umění vůbec. Těší nás, když děti mohou trávit svůj volný čas smysluplně a možná si tak vytýčit i svůj budoucí život a dokonce povolání. Pomoc se školným a s obstaráním nástrojů či jiných potřeb pro uměleckou činnost jsou pro nás stejně důležité a může spolu jít ruku v ruce.
Dovolte mi osobní otázku. Co vás přivedlo k charitě, k rozhodnutí pomáhat lidem, proč jste zvolila relativně málo známou instituci a nevstoupila do zavedených velkokapacitních vlaků typu Charita, Diakonie nebo Člověk v tísni?
Po mohla letech práce v korporátu mě příležitost pracovat v Patronovi dětí hluboce oslovila. A jsem velmi ráda, že jsem se před sedmi lety rozhodla po této cestě vydat. Jako matka tří dětí vím, že udělat všechno pro jejich vzdělání a harmonický rozvoj může být krásné přesvědčení, ale finanční prostředky se mnohdy hledají hůře.
Práce v Patronovi dětí je pro mě skutečně naplňující, protože spojuje to nejlepší z obou světů – srdce i mozek. Na jedné straně mě vede touha pomáhat a měnit životy k lepšímu, zejména pokud jde o zajištění šťastnějšího dětství znevýhodněným dětem. Na druhé straně tato práce vyžaduje stejnou disciplínu, strukturu a přesnost jako jakákoli pozice v přísné korporaci.
I v neziskové sféře je nezbytné, aby všechny aktivity dávaly smysl a byly efektivní. Každý projekt, každá iniciativa musí být pečlivě naplánována, měřena a vyhodnocena – od číselných údajů po dodržování stanoveného rozpočtu. Nic se neděje náhodou, vše má svůj řád a logiku.
Podělte se prosím o nějaký dětský příběh…
Zůstaňme u hudby. Poměrně brzy poté, co jsem začala pracovat pro Patrona dětí, jsem zaznamenala žádost o pomoc s financováním školného na ZUŠ pro malého saxofonistu Jožku. Ten chlapec pochází z vyloučené lokality, má spoustu sourozenců a navštěvoval nízkoprahové zařízení. A tady všechny omračoval úžasnou hrou na klávesy. Vedoucí nízkoprahu se svěřil s tím, že by si přál hrát na saxofon. Ona ho zavedla do místní ZUŠ, kde učí jeden známý saxofonista. Ten si chlapce vyzkoušel a půjčil mu saxofon, aby se připravil na zkoušky. Jožka je udělal, rodina však neměla na školné. Postupem let jsme Jožkovi pomáhali se školným několikrát, nakonec jsme mu společně s dárci pořídili i saxofon. Dnes chlapec koncertuje a já věřím, že má před sebou skvělou budoucnost. Jožkův příběh je typickým příkladem toho, pročnaše práce má obrovský smysl.
Platí, že práce v projektech, jakým je i ten váš, je nejen o kontinuitě, ale i o flexibilitě, možná někdy i o kreativní improvizaci?
Určitě. Snažíme se sledovat hospodářský vývoj v České republice a nabízet takovou pomoc, kterou rodiny opravdu potřebují. To se projevilo například v době, kdy přišel covid.
Rodinám, které byly koronavirovou pandemií ekonomicky zasaženy jsme 14 dní po vyhlášení prvního nouzového stavu nabídli mimořádnou pomoc, protože kdo rychle dává dvakrát dává.
Stejně rychle jsme zareagovali v případě ruské invaze na Ukrajinu. Tam jsme nabídli mimořádnou pomoc dokonce již za týden. A není to jen fakt, že mimořádnou pomoc vyhlásíte. Systémově se musí udát spousta změn v modu „včera bylo pozdě“. Právě proto, že jsme moderní online projekt si takové rychlé změny můžeme dovolit.
Poslední otázka: Je podpora hudebních aspirací dětí už nezvratitelnou součástí Patrona dětí a jak budete rozvíjet spolupráci se zuškami a ZUŠ Open?
Podpora dětí, které se chtějí věnovat umění, ať už jde o hudbu, divadlo nebo malování či tanec, je pro nás důležitou součástí po celou dobu naší existence. Věšíme však, že úzká spolupráce se zuškami a ZUŠ Open by mohla přinést pomoc pro mnoho dalších dětí v rodinách, které o takové možnosti dosud vůbec nevěděly.
Luboš Stehlík