Tradičně velkorysé hudební slavnosti nabídne od 4. do 28. září největší mezinárodní festival staré a duchovní hudby v ČR, Svatováclavský hudební festival. Dramaturgii jeho 21. ročníku dominují festivalové projekty nejvyšší kvality věnované Roku české hudby. Chystá film v kostele, znít bude i špičkový jazz mezi náklaďáky nebo folklor v divadle.
Svatováclavský hudební festival letos otevře velké letní preview, kdy se poslední prázdninovou sobotu 31. srpna uskuteční hned dva open-airy – jeden proběhne na hradě Hukvaldy, druhý pak souběžně v centru Ostravy. „Festivalový den“ nabídne jak klasiku, tak i klezmer, kabaret a roztančený folklor.
Hudební maratón SHF tradičně lemují monumentální vokálněinstrumentální skladby. K zahájení 21. ročníku vybral ředitel festivalu Igor Františák dílo, které u nás nebývá na programu často – symfonii Lobgesang (Chvalozpěv) Felixe Mendelssohna (4. 9., Ostrava). K její interpretaci si pozval opravdové špičky ve svém oboru: Symfonický orchestr Českého rozhlasu a evropsky uznávaný Český filharmonický sbor Brno spolu s neobvyklým trojlístkem prvotřídních pěvců, jakými jsou Simona Šaturová, Štěpánka Pučálková a Sung Min Song. Dílo nastuduje Guntis Kuzma, dlouholetý dirigent Lotyšského národního symfonického orchestru, nynější šéfdirigent a umělecký ředitel pobaltského Liepāja Symphony Orchestra. Královna česko-slovenského sopránu Šaturová je téměř rezidenční interpretkou SHF:
„Můj vztah k tomuto festivalu je navíc daleko větší než jenom profesní. Nepamatuji si, kolikrát jsem už měla možnost na něm vystoupit, ale dodnes jsou pro mne některé koncerty nezapomenutelné. Jsem přesvědčena, že nejsem sama, kdo se do Ostravy vždy rád vrací.“
Dalším velkolepým koncertem bude uvedení děl Arnesena a Jenkinse v podání Permoník Choir Karviná s pěticí sólistek, Czech Virtuosi, Janem Kvapilem a KUBA KUPČÍK & BUMBUMBAND.cz pod taktovkou Paola Gatta v Evangelickém Kristově kostele (13. 9., Ostrava). Následující den bude festival hostit dirigentskou legendu Lawrence Fostera, kdy bude uvedeno Dvořákovo Te Deum s domácí Janáčkovou filharmonií Ostrava, Českým filharmonickým sborem Brno, Veronikou Rovnou a Romanem Hozou (14. 9., Ostrava – Mariánské Hory). Hudba česko-slovenská představovaná trojicí Suk / Bella / Dvořák zazní díky Slovenskému komornímu orchestru vedeného fenomenálním Ewaldem Danelem
na novém festivalovém místě v Třinci (15. 9., Evangelický kostel SCEAV). Rok české hudby následně pozdvihne koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček ve Dvořákově houslovém Koncertu a moll společně s Prague Philharmonia pod vedením Jakuba Kleckera (17. 9., Ostrava – Sál Vesmír). Opravdovou lahůdkou pak bude uvedení Dvořákovy Lužanské mše v původní verzi na dobové nástroje díky Ensemble Inégal (27. 9., Frýdek-Místek) a den poté
na závěrečném koncertu jeho Requiem s Filharmonií Bohuslava Martinů pod vedením jejího šéfdirigenta Roberta Kružíka, Slovenským filharmonickým sborem a čtyřlístkem top českých operních pěvců – Kateřinou Kněžíkovou, Markétou Cukrovou, Jaroslavem Březinou
a Františkem Zahradníčkem (28. 9., Ostrava).
Letošní festivalový ročník bude hostit VOCES8, britský vokální soubor nominovaný na Grammy v roce 2023, mladý pulzující barokní instrumentálně-vokální soubor z Brugg Musica Gloria (8. 9., Ostrava), evropsky uznávaného polského saxofonistu Pawła Gusnara (11. 9., Ostrava – Koncertní sál Fakulty umění OU) i italského kontratenoristu Filippa Minecciu (23. 9., Ostrava – Stará Bělá). „Na VOCES8 jsme již třikrát navyšovali kapacitu sálu včetně míst na stání. Jsou mimořádní a my se budeme také snažit o nezapomenutelný zážitek pro téměř 400 posluchačů i u nás na festivalu“ uvádí ředitel festivalu Igor Františák, který pečlivě dbá na výběr místa pro vyznění konkrétního obsazení. VOCES8 přiváží také vysoce zajímavý program Lux Aeterna kombinující skladby 16. století s díly 19. až 21. století (6. 9., Ostrava-Pustkovec).