Jednou z obětí masového vraha z 21. 12. 2023 byla na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy moje kamarádka a kolegyně Lenka Hlávková, tehdy ředitelka Ústavu hudební vědy, které si nesmírně vážím. Vloni jsme plánovali ediční projekt a onoho tragického dne jsem ji poslal SMS.
Převypravovat fakta, které každý zná, je zbytečné. Některé skutečnosti, jež jsem si přečetl z veřejných zdrojů, jsou však natolik vážná, že se k nim musím vrátit.
Předně je třeba konstatovat, že obětavý zásah policie na FF zabránil vyššímu počtu mrtvých. Zaujala mě následující fakta. Ústřední krizový štáb Univerzity Karlovy (UK) tvrdí: „Před 13:30 přicházejí k vrátnici tři policisté. Mluví s vrátnými a ukazují jim fotky tří osob, jedna z nich byla pachatel útoku na FF UK. Vrátní jim uvedli, že nikoho z dotyčných neviděli. Policisté vrátným neřekli, proč dotyčné osoby hledají. Jeden policista zůstal a další dva šli do knihovny. Vrátný jim doporučuje, aby prošli dům od 4. patra dolů.“ To však neučinili. Že by proto, že struktura budovy byla pro ně jako bludiště nebo jim někdo nařídil, aby to nedělali a jeli jinam? Proč jednali jen s vrátnými a nižšími úředníky a vedení FF je nezajímalo? Zdá se, že určující indicií, na níž se vedení policie neustále odvolává, bylo zjištění, že střelec má mít přednášku v budově v Celené. Prostě si mysleli, že mešuge, který chtěl postřílet co nejvíc lidí, bude jednat jako rozumně uvažující normální člověk, ačkoli v hlavní budově se mu nabízelo mnohem více „cílů“… Velící policisty (velitel zásahu, šéf pražské policie, policejní prezident…) asi nenapadlo, že indicie je jen „náznak, okolnost budící podezření“ a může být falešná. Hlavní problémem a vinou vedení policie je, že z důvodu opatrnosti neuzavřeli boční vchody a nenechali pro jistotu před hlavním vchodem do budovy na Palachově náměstí minimálně tříčlennou hlídku. Mám silný pocit, že desítky policistů, kteří byli posláni do Celetné by se bez nich obešli. Jinak řečeno policejní složky při pátrání po ozbrojeném muži fakticky vsadily vše na jednu kartu… Neměli prý indicie o jeho skutečném pohybu. Hlavní budova na Palachově náměstí zůstala nezabezpečena. Až se začátkem výstřelů začala policie přeskupovat síly na Palachovo náměstí.
„Měli jsme poznatek, že by se podezřelá osoba mohla nacházet v budově v Celetné. Okamžitě byly aktivizovány všechny síly a prostředky a všechno směřuje na dané místo, protože poznatek mířil na konkrétní adresu,“ uvedl k tomu Vojtěch Motyka, náměstek ředitele z pražského policejního ředitelství. Myslím, že američtí nebo britští policisté se museli této naivitě divit. Bývalý elitní policista Karel Tichý označil pro Seznam Zprávy toto jednání jako nepochopitelné selhání organizátorů zákroku: „Nerozumím vůbec tomu, proč neposlali okamžitě policejní hlídky do všech budov.“
Mnohé lidi pak napadají další otázky, například jak je možné, že nějaký člověk může v tomto státě legálně vlastnit větší počet zbraní včetně útočných poloautomatických, rychlopalných pušek. (Je absurdní, že český občan může vlastnit pro svou obranu v podstatě útočný kulomet.)
Jakkoliv vedení policie se chválí, jak byl zásah bezchybný a jak dobře to provedli organizovali (možná se mohou zlepšit v komunikaci), a v samotném zásahu skutečně jednali mnozí policisté skvěle, tak je neomlouvá, že se s něčím takovým setkali dosud jen ve zprávách z USA a asi na to neměli plány a směrnice. Jednání leaderů policie mi přijde v některých aspektech amatérské a někteří z nich by měli podat demisi. Je ostudné a děje se tak permanentně, že se v našem státě něco mění vždy a posteriori a ne a priori.
Z pohledu laika si myslím, že kdyby policisté z důvodu opatrnosti nepodlehli vábení „indicií“, možná by byl nějaký orgán zraněn, ale je zcela možné, že by uvnitř mojí alma mater nikdo nezemřel a Česká republika by nepřišla o nejlepší hudební vědkyni a matku dvou dětí. Memento mori platí nejen pro masové vrahy a jejich oběti, ale pro nás všechny.