Celkem 19 koncertů na území 4 krajů od června do září a setkání se špičkovými umělci s mezinárodním renomé, za kterými by posluchači museli cestovat lán světa – přesně takový bude letošní festival Klášterní hudební slavnosti.
„Návštěvníci koncertů se i letos mohou těšit na nová nastudování zajímavých skladeb či jejich novodobá provedení. Nebojíme se ani neotřelých dramaturgických počinů a koncertních projekcí v podání těch nejlepších českých i zahraničních umělců,“ uvedl ředitel festivalu Roman Janků. Prozradil, že v roce 2025 budou v hlavní roli festivalu skladatelé, kteří sklízeli úspěch především mimo svou domovinu. „Těchto skladatelů je celá řada, my bychom chtěli oživit zájem o dílo některých z nich. Připomeneme si výročí 200 let úmrtí českého skladatele Jana Václava Hugo Voříška a 100 let od založení Osvobozeného divadla. Nebude chybět ani připomínka 340. let narození Johana Sebastiana Bacha a Georga Friedricha Händela. Jeden z koncertů věnujeme 80. výročí konce druhé světové války,“ doplnil Janků.

Roman Janků.
Zahajovací koncert v Šumperku představí v podání houslisty Josefa Špačka a Komorní filharmonie Pardubice skladatele Jana Václava Hugo Voříška, který své skladatelské úspěchy sklízel ve Vídni, zazní i Houslový koncert Johannese Brahmse, který je dalším z autorů uznávaných mimo svou domovinu.

Josef Špaček.
Koncert v klášteře v Bílé Vodě nabídne posluchačům vystoupení renomovaného Alinde Quintetu. Těleso představí dílo Antonína Dvořáka či Jana Nováka. Ensemble Fiorello v Mikulově představí české skladatele Antonína Plánického, který sklízel úspěchy v Bavorsku, Františka Ignáce Tůmu, jenž byl zase uznávanou hudební veličinou ve Vídni, či Jana Dismase Zelenku, který působil v Drážďanech.
V dřevěném kostele v Maršíkově bude gambistka Hana Fleková a cembalistka Edita Keglerová servírovat dílo italského skladatele Jeana Baptiste Lullyho, který se stal jedním z nejdůležitějších skladatelů francouzského baroka. Naopak večer s názvem Il Boemo představí komorní tvorbu Myslivečka, Mozarta a Respighiho. Tohoto úkolu se ujme v Karlově Studánce Bendovo kvarteto.
Soud českého krále – projekt věnovaný středověkému skladateli, básníkovi, diplomatovi a kancléři českého krále Jana Lucemburského – Guillaumovi de Machaut. Komponované pásmo dvorské lyriky a jeho světských skladeb zazní v Bruntále v podání souboru Capella Mariana.
Klášterní kostel v Šumperku pak rozezní preludia a fugy v podání klavíristy Marka Kozáka.
Vrcholem festivalu bude provedení mší ze sbírky Philomela českého skladatele Františka Xavera Habermanna, kterému přezdívali český Händel. Právě pro festival nastudoval soubor Musica Florea dílo českého skladatele, který získal největší umělecké uznání ve Španělsku a Francii. V programu závěrečného večera nebude chybět Händel.

Vojtěch Pelka.
„Diváckým tahákem letošních Klášterek budou koncerty s netradičním obsazením. Zážitkem bude jistě setkání s kontratenoristou Vojtěchem Pelkou nebo koncert Cachua Serranita, kde se mísí jihoamerické baroko, české a moravské lidové písně a vrcholné baroko Telemanna a Brentnera. Své posluchače si jistě najdou i žánrové odbočky, kterými budou koncerty u příležitosti 110. výročí narození Edith Piaff nebo 100. výročí založení Osvobozeného divadla,“ prozradil své tipy Roman Janků.
Hudební lahůdkou festivalu budou ojediněle uváděné madrigaly převážně operního skladatele Alessandra Scarlattiho a Antonia Lottiho. Slavnosti dají prostor i mladým nadějným umělcům, jako jsou například harfista Martin Sadílek, houslista Matteo Hager či seskupení Gankino Quintet.
Festival Klášterní hudební slavnosti se za dobu své existence etabloval mezi nejzajímavější a největší festivaly Česka. Pracuje s geniem loci hor Jeseníků, přináší kulturní oživení do krásných přírodních i architektonických lokací. Koncerty probíhají v místech, kde se posluchači běžně s klasickou hudbou nesetkají.
Podrobný program je na www.klasternihudebnislavnosti.cz/program-2025