Podzimní hudební festival bude dominovat brněnskému kulturnímu životu od 1. do 24. listopadu a přinese bezpočet zážitků mnoha žánrů a podob. Ostatně, podtitul Bez hranic!… naprosto odpovídá různorodému a nesmírně bohatému programu, který je součástí letošního Roku české hudby.
Festival zahájí premiéra Janáčkových Výletů páně Broučkovy, které Národní divadlo Brno inscenuje v koprodukci s Teatro Real, Madrid a Staatsoper Unter den Linden, Berlín, v hudebním nastudování Marka Ivanoviče. Zajímavý zážitek jistě slibuje režie Roberta Carsena a titulní role v podání Nicky Spenca. Letošní velkou jubilantkou je Bystrouška. Tuto stoletou operní hvězdu přiveze Národní divadlo moravskoslezské a uvidíme ji i v samotném závěru festivalu v brněnské inscenaci s vynikajícím obsazením: lišku ztvární Kateřina Kněžíková a v roli revírníka uvidíme (a uslyšíme) Adama Plachetku. První Bystroušce v roce 1924 je také věnována zajímavá výstava Moravského zemského muzea v Dietrichsteinském paláci, která kromě jiného připomene mimořádný inscenační přínos malíře Eduarda Miléna, autora výpravy oné světové premiéry. K nevšedním večerům bude jistě patřit představení Věci Makropulos v podání Staatsoper Unter den Linden, Berlín. Určité jubileum je letos spojeno i s Janáčkovou Jenůfou. Právě její první verzi, která vznikla roku 1904, představí na festivalu Moravské divadlo Olomouc.
Významné místo v letošním ročníku festivalu bude patřit skladateli Pavlu Haasovi, který má pověst jednoho z nejlepších žáků Leoše Janáčka. Narodil se v Brně roku 1899 a zemřel v roce 1944 v Osvětimi, takže i on letos patří mezi hudební jubilanty, byť s tragickým osudem. Národní divadlo moravskoslezské přiveze na scénu brněnského Mahenova divadla svoji zbrusu novou inscenaci Haasovy jediné opery Šarlatán, kterou hudebně nastudoval Jakub Klecker a režijně ztvárnil Ondřej Havelka. Skladby Pavla Haase se tentokrát objeví i v programu několika koncertů.
Je zcela přirozené, že výraznou součástí festivalu je snad nekonečná řada koncertů, z nichž upozorněme alespoň na večer Bamberger Symphoniker, hostování Staatskapelle Berlin či Brno Contemporary Orchestra. Velký výběr mají pak přátelé komorní hudby. Jistě je zaujme recitál Josefa Špačka a Miroslava Sekery, ale třeba i klavírní koncert posluchačů JAMU nebo Navarra String Quartet, abychom uvedli alespoň některé. K neobvyklým zážitkům mnoha večerů jistě přispěje i dobová atmosféra mnoha brněnských vil, stejně tak jako třeba autentické kouzlo Památníku Leoše Janáčka. Tam například zazní česká klasika i v čínském jazyce.
Podzimní Brno bude tedy žít hudbou. Na své si třeba ale přijdou i zájemci o Janáčkův někdejší jídelní stůl. Mnohé restaurace a zřejmě i cukrárny nabídnou dobroty z Mářiny kuchařky, která uchovává recepty typické pro skladatelovu domácnost.
Zuzana Ledererová