Prague Philharmonia zahajuje svou 32. koncertní sezonu s odhodláním přinést posluchačům pestré hudební zážitky. Pod vedením šéfdirigenta a hudebního ředitele Emmanuela Villauma nabídne orchestr řadu koncertů s kontrastní dramaturgií, zajímavými příběhy a atraktivními hosty mezinárodního renomé.

Emmanuel Villaume. Fota Petra Hajská.
Prague Philharmonia tradičně odstartuje sezonu slavnostním koncertem v pražském Rudolfinu 4. září 2025, kde orchestr představí díla „svých“ milovaných vídeňských mistrů Mozarta, Haydna a Schuberta a v kontrastu s nimi Saint-Saënse v doprovodu makedonského klavíristy Simona Trpčeskiho. V průběhu sezony vystoupí i další přední sólisté jako flétnista Emmanuel Pahud nebo houslista Vadim Gluzman. Hudební ředitel Emmanuel Villaume se během sezóny včetně zahajovacího koncertu ujme dirigentské taktovky celkem pětkrát.
„Těší mě, že i v naší 32. sezoně zůstává Prague Philharmonia věrná svému charakteristickému stylu – spojení precizní interpretace s dramaturgickou invencí. Chceme být orchestrem, který inspiruje, překvapuje a přináší radost z hudby napříč generacemi. V nové sezoně nabízíme nejen to nejlepší z klasického repertoáru, ale také nové souvislosti, odvážné programové kontrasty a setkání s výjimečnými umělci z celého světa,” uvedla Kateřina Kalistová, ředitelka Prague Philharmonia. „Naším cílem je přinášet posluchačům hudební program, který inspiruje a spojuje. V sezoně 2025/2026 se zaměříme na hudbu mistrů hudebního klasicismu a romantismu, jako je Mozart, Haydn, Schubert, Schumann, Mendelssohn, Beethoven a Brahms. Tyto skladatele hrajeme nejčastěji, ale málokdy se v jedné sezoně objeví všichni najednou,” říká Emmanuel Villaume, hudební ředitel a šéfdirigent orchestru Prague Philharmonia. „Jsem hrdý na to, že budeme moct přivítat špičkové sólisty a dirigenty, kteří s námi tuto sezonu sdílí.”

Kateřina Kalistová a Emmanuel Villaume.
Nadcházející sezona nabídne jak chuť domova, tak i vůně dalekých krajů. Co se domova týká, jedním z vrcholů sezony bude provedení cyklu Má vlast Bedřicha Smetany. Zazní také například Dvořákova skvostná Serenáda pro dechové nástroje či Vranického živelná Symfonie d moll – „La Tempesta“ s živými efekty vichru a blesku. Závan kontrastní exotiky pak přinese například Saint-Saënsův Klavírní koncert č. 5 – „Egyptský“ v blízkém sousedství s Mozartovou „egyptskou“ Kouzelnou flétnou a Haydnovou Symfonií č. 63, inspirovanou osmanskou tématikou.
Cyklus soudobé hudby S pokračuje i v sezóně 2025/2026 ve Švandově divadle ve formátu hudební talk show v dramaturgii Hany Dohnálkové. Z významných hostů se představí Jakub Rataj, Zdenek Merta, Tímea Urban Hvozdíková, Pavel Trojan a Pavel Trojan ml., Ian Mikyska. Vystoupí i dva speciální hudební hosté – Vilém Veverka a Jiří Stivín. Mimořádný, závěrečný koncert bude věnován americké hudební avantgardě 20. století – Johnu Cageovi a Mortonu Feldmanovi.
Komorní cyklus K přinese koncerty inspirované folklorem a lidovou hudbou od autorů, kterými jsou například Leoš Janáček, Jan Vičara, Antonín Dvořák, Béla Bartók či George Enescu. Do komorní řady Prague Philharmonia tradičně patří i výročí hudebních skladatelů. V sezoně 2025/2026 jsou těmi nejvýznamnějšími jubilanty Robert a Clara Schumannovi a Dmitrij Šostakovič. Během deseti koncertních večerů vystoupí například Zemlinského kvarteto, zcela poprvé v rámci komorního cyklu Ševčíkovo kvarteto spolu s klavíristou Markem Kozákem, dále se představí vokální oktet Gentlemen Singers či Klavírní kvarteto Josefa Suka.
Oblíbená donátorská řada podeváté během čtyř večerů představí nejvýraznější talenty současné světové scény i pevně etablované sólisty v koncertních programech sestavených na míru Lobkowiczkému paláci na Pražském hradě. Císařský sál dává vyniknout charakteristické virtuozitě a uměleckému entuziasmu orchestru. Večery v srdci hodnotných uměleckých sbírek zahajují poutavé přednášky připravované kurátory lobkowizckých archivů.
Prague Philharmonia pokračuje i v nové sezoně s oblíbeným cyklem koncertů pro nejmladší posluchače v Rudolfinu. Děti a jejich rodiče se mohou těšit na známé skladby v interaktivním a hravém podání. V nadcházející sezóně se inscenačního vedení ujme nový tým – režisérka Viktorie Vášová, hudební popularizátorka Klára Boudalová a výtvarnice Klára Fleková. Na všech koncertech se také představí herecká dvojice Lucia Čižinská a Štěpán Lustyk, kteří děti zábavnou formou provedou celým programem.
Po zahájení pražské sezony se hned v září orchestr opětovně představí na Bratislavských hudebních slavnostech, a to spolu s Pražským filharmonickým sborem ve velkolepém Eposu o Gilgamešovi Bohuslava Martinů, se sólistou Josefem Špačkem v houslovém koncertu Ludwiga van Beethovena a s dirigentem Robertem Kružíkem. V říjnu odjíždí orchestr na turné do Japonska, kde se představí celkem v devíti koncertech, na které bude navazovat vystoupení v rámci Mezinárodního hudebního a tanečního festivalu v Bangkoku. Posledním zahraničním vystoupením letošního roku bude prosincový koncert v Auditorio Nacional ve španělském Madridu. V lednu příštího roku čeká orchestr velké turné po USA s hudebním ředitelem a šéfdirigentem orchestru Emmanuelem Villaumem zakončené koncertem v Carnegie Hall v New Yorku. V první části roku orchestr vystoupí v sále Kölner Philharmonie – Filharmonie Kolína nad Rýnem – a to rovnou dvakrát, v lednu s hudbou Smetany a Dvořáka, v březnu pak s díly Mozarta a Beethovena. Tím Prague Philharmonia zahájí dlouhodobou spolupráci s touto prestižní německou institucí.

Řídící, správní a tvůrčí tým Prague Philharmonia.
Prague Philharmonia, kdysi Pražská komorní filharmonie, vznikla v roce 1994 díky společné iniciativě Jiřího Bělohlávka a skupiny mladých talentovaných hudebníků jako generační orchestr plný energie a lásky k hudbě. Repertoár orchestru sahá od klasicismu přes romantismus až po současnou hudbu. Ačkoli je ansámbl odkojen komorní hudbou a precizním přístupem (odkaz Jiřího Bělohlávka), za 30 let své existence vyrostl ve flexibilní symfonický orchestr, schopný emotivně interpretovat širokou škálu děl. Jiří Bělohlávek vtiskl orchestru mezinárodní přesah. Od roku 2015 je v čele orchestru francouzský dirigent Emmanuel Villaume. Na svém kontě má více než 90 kompaktních disků pro prestižní světová i domácí hudební vydavatelství. V září 2024 získala nahrávka s tenoristou Jonathanem Tetelmanem prestižní ocenění GRAMPHONE AWARDS ve vokálně-instrumentální kategorii.
Autorem vizuálního stylu je opět Pavel Fuksa. Nová sezóna Pražské filharmonie je jako živý organizmus. Pulsující emocemi, barvami i zvuky, které tentokrát nejsou jen slyšet, ale i vidět. Každý koncert má svůj vlastní vizuální jazyk, svou náladu, svůj příběh. Ilustrace z pixelů a rozostřených tvarů ale nejsou jen dekorací, jsou jako noty, které hrají očima. Stromy, těla, zvířata, nástroje, symboly i abstraktní rytmy odkazují na konkrétní díla a motivy z programu. Někdy jako náznak, jindy jako výbuch. Hudba se tím rozlévá do prostoru ještě dřív, než zazní první tón. Celá vizuální linka pracuje s dojmem. S tím, co se těžko popisuje, ale snadno cítí. S pixely, které se rozpadají a znovu skládají, s tvary, které mizí dřív, než je stihnete uchopit. Je to digitální impresionismus. A zároveň pozvánka – ke zvědavosti, k otevřeným očím a uším.
Pavel Fuksa byl v roce 2014 zařazen mezi 30 nejlepších grafických designérů světa magazínem Computer Arts, třikrát byl zařazen mezi 200 nejlepších ilustrátorů světa Lürzer’s Archive (2014, 2016, 2018). Jeho díla jsou ideovým návratem k ruční výrobě grafiky. Vizuálně jsou jeho ilustrace velmi barevné, geometrické a s minimalistickými tvary. Často do nich implementuje také český černý humor.
www.prgphil.cz