Martinů kráčí Prahou

V roce 2025 slaví Institut Bohuslava Martinů 30 let od svého založení. Při této příležitosti připravil bohatý program, jehož stěžejní částí bude putovní výstava věnovaná životu a dílu Bohuslava Martinů v Praze, dalšími akcemi budou například přednášky a slavnostní koncert. Partnerem projektu je Městská knihovna v Praze.

Putovní výstava

Výstava přiblíží široké veřejnosti všech věkových kategorií život a dílo významného českého skladatele Bohuslava Martinů (1890–1959) v období, kdy studoval a působil v Praze. Výstava bude postupně umístěna v pobočkách Městské knihovny v Praze a v dalších pražských hudebních institucích.

Většina z nás má osobnost skladatele Bohuslava Martinů spojenou s Poličkou, někteří vědí, že pobýval také dlouhá léta ve Francii a v USA, ale málokdo tuší, že tento světoznámý skladatel žil také podstatnou část svého života v Praze. Studoval zde, pracoval, měl tu mnoho přátel a známých, a konaly se zde i premiéry některých jeho skladeb, například baletu Špalíček nebo opery Juliette.

Martinů pobyt v hlavním městě je ohraničen rokem 1906, kdy přišel do hlavního města jako šestnáctiletý studovat hru na housle na Pražské konzervatoři, a rokem 1923, kdy odjel „na zkušenou“ do Paříže. Naposledy přijel do Prahy (ale i do ČSR) v roce 1938 na premiéru své opery Juliette aneb Snář. Do komunistického Československa se po válce však již nikdy nepodíval. Zbytek života strávil v zahraničí – ve Francii, Itálii, USA a Švýcarsku, kde v roce 1959 zemřel.

Foto Silvestr Hipman.

Jeho pražská studentská léta se vyznačovala častým střídáním podnájmů a neustálým chozením pěšky, protože chudý student na tramvaje či drožky samozřejmě neměl peníze. O svém putování po Praze se často a víceméně s humorem zmiňoval v dopisech svým bližním.Například nedlouho po příjezdu do Prahy, kdy žil zpočátku na pražském Smíchově, napsal na pohlednici domů sestře Marii: „Mám se dobře. Ale je to přece moc daleko. Prochodí se moc času.“

V jiném dopise (mecenáši Josefu Kaňkovi z Poličky) líčí každodenní dlouhou cestu do školy: „První hodinu máme vždy v Konviktské ul. Teď se to ještě dost dobře chodí, ačkoliv je to velká dálka. Musím z domu vyjít o 7 hod., abych došel včas. Je to téměř hodina…“ A do třetice si nejspíš s trochou humoru a nadsázky stěžuje svému příteli ze studií Stanislavu Novákovi: „Na klavír musím chodit asi 4 hodiny cesty.“

Martinů pamětní deska a busta na Kampě

Busta BM na pražské Kampě.

S odkazem na fakt, že Martinů měl Prahu detailně prochozenou, dostal projekt název Martinů kráčí Prahou a výstava je rovněž koncipována jako putovní. Putování výstavy bude zahájeno v hudebním oddělení Ústřední knihovny v Praze 1 na Mariánském náměstí, posléze se s ní vydáme i do vzdálenějších pražských čtvrtí: do poboček Městské knihovny ve Vršovicích (Dům čtení), v Zahradním Městě, Bohnicích, z dalších hudebních institucí navštívíme například knihovnu HAMU, Národní knihovnu ČR, a Institut Bohuslava Martinů v pražských Kobylisích.

Vernisáž

Slavnostní vernisáž putovní výstavy spojená s malým koncertem se bude konat 27. března 2025 od 17.30 v hudebním oddělení Ústřední knihovny v Praze na Mariánském náměstí. Úpravy Martinů klavírních skladeb zahraje na akordeon Jana Bezpalcová.

Slavnostní koncert

Ke 30. výročí založení Institutu Bohuslava Martinů se bude konat slavnostní koncert, který se uskuteční 10. prosince 2025 v 19.30 ve Velkém sále Ústřední knihovny v Praze: https://www.mlp.cz/cz/akce/e31609-zemlinskeho-kvarteto-pratelstvi-4.-koncert/ Vystoupí Zemlinského kvarteto se svými hosty. Součástí večera bude přednáška na téma „Martinů a Praha“ a vyhlášení vítězů soutěže pro děti.

Více informací: www.martinu.cz/mkp

Sdílet na Facebook
Poslat E-mailem
Sdílet na WhatsApp
Další příspěvky z rubriky